Moje knowledge base, pro Vás i pro mne. Také spousta blbin okolo.

Změna Security Indentifier (SID) ve Windows

13.05.2014 14:20

Při instalaci Windows se pro systém vždy vygeneruje SID (Security Identifier), který je pro každý systém unikátní. Co se ale stane, když místo instalace použijeme klonování (u fyzických počítačů) nebo kopie virtuálních disků (u počítačů virtuálních)?

No pokud spolu nikdy nepotřebují komunikovat, nebo nemají společného komunikačního partnera (třebaserver, ke kterému přistupují) tak to ničemu nevadí. V opačném případě se dostáváme do problémů. SID představuje "totožnost" počítače, a pokud má více počítačů tentýž SID, může být problém s jejich rozlišením. V případě počítače přiřazeného do domény je třeba po klonování provést sysprep]. V prostředí bez domény bychom měli uvažovat o změně SID.

Je možné použít sysprep, ovšem ten kromě SID změní i řadu dalších věcí, viz články o deploymentu. Další varianta je nástroj newsid.exe. Najdeme ho na adrese

https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897418.aspx

a spustíme jako

newsid /a [novejmeno]

kde /a znamená, že má vše proběhnout automaticky, novejmeno je volitelný parametr, pokud jej zadáme, změní se spolu se SID i jméno počítače.

Pokud na počítači běží služba IISAdmin, je potřeba ji nejprve zastavit:

net stop iisadmin /y

Při změně SID se prochází celý registr a mění se všechny výskyty SID na novou hodotu, prochází se souborový systém... takže celá operace nějakou dobu trvá (desítky minut až hodiny). Pokud se změna provádí na počítači, na kterém už je něco podstatného, vřele se doporučuje předem provést zálohu.