Moje knowledge base, pro Vás i pro mne. Také spousta blbin okolo.

Základy pěstování konopí

27.03.2015 07:56
Základy pěstování konopí 
 
 
Úvod
 
Při pěstování konopí rozlišujeme dva základní způsoby - indoor (vnitřní pěstování pod umělým osvětlením) a outdoor (venkovní pěstování). Lze je však i kombinovat. 
 
Konopí je velmi univerzální a flexibilní rostlina. Přizpůsobí se místu a prostoru, který jí vymezíme.
V přírodě běžně dosahuje výšky přes 4 metry a větví se do šířky až 2 metry, ale můžeme vypěstovat i rostliny jen s jedním hlavním stonkem (palici) a vysoké jen 15 cm. Záleží na vybrané odrůdě konopí (Indica - indické, Sativa - seté, Ruderalis – plané/rumištní), jejím poddruhu (kterých jsou stovky, a každý se může odlišovat ve svých vlastnostech genetického potenciálu jak o jsou růst, vůně, barva, obsah účinných látek, odolnost proti chorobám a škůdcům apod.) a způsobu pěstování. 
 
Všechny druhy konopí jsou dvoudomé, tzn. vytváří samičí a samčí rostliny. Dochází také k obojakým útvarům (hermafrodismus). Samčí rostliny jsou zpravidla menší, méně rozdvojené a začínají kvést a dozrávat o několik týdnů dříve než rostliny samičí. Z hlediska kulturního a lékařského jsou samičí rostliny mnohem důležitější. Vytvářejí pevnější vlákna a zejména více psychoaktivních látek, stejně jako výživných semen.
 
Generativní rozmnožování (semeny) a v indoor podmínkách i vegetativní (řízky) je snadné a každý pěstitel si může nakřížit vlastní odrůdu a uchovávat potřebnou „genetiku“ (semínka této odrůdy) po dlouhá léta.
 
 
 
1. Klíčení semínka:
 
Způsob k vyklíčení semínek se může u každého pěstitele lišit, někdy i úplně rozcházet. Postupem času si každý pěstitel najde metodu klíčení, která mu bude nejbližší. Dále popíšu několik základních způsobů, které se pro úspěšné vyklíčení konopného semínka osvědčily. 
 
Doba vyklíčení semínek by neměla trvat déle než 4-5 dnů. Záleží na kvalitě genetiky a vytvořených podmínkách.
 
Pokud se klíček nemůže dostat skrze tvrdou skořápku semínka, můžeme mu pomoci tím, že skořápku uvolníme (opatrně prsty nebo pinzetou). Tyto rostliny mohou mít později slabší potenciál.
 
Základní podmínky pro správné vyklíčení semínka:
 
Pokojová teplota, odstátá voda, omezený přístup světla 
Doporučuje se:
- upravit pH (kyselost) vody na hodnotu 5,8 - 6,5 
- přidat H2O2 (technický peroxid vodíku - 30%). Sterilizuje prostředí a okysličuje vodu. 1-2 kapky na 1 litr vody.
 
Výbava – úložiště: takové, které zaručí stabilní podmínky procesu klíčení. Může to být pařník, klonovač, talíř, tácek, krabička, sklenička - fantazii se meze nekladou.
 
Metody klíčení:
 
Nejjednodušší způsob klíčení je vložit semínka do hlíny, přibližně 1,5 – 3 cm hluboko, zasypat hlínou a jemně udusat. Zalít odstavenou vodou s upraveným pH (5,8 - 6,5), ale jen tak, aby půda nebyla příliš blátivá. Takto zasazená semínka nechat vyklíčit na tmavém místě o pokojové teplotě. 
 
Pro tento způsob je vhodné použít malé kokosové květináčky, ze kterých není potřeba sazeničky během přesazování do většího květináče vyndávat a narušovat tak kořenový bal. Květináče z kokosových vláken se v nové půdě po čase rozloží, a tím navíc odlehčí i substrát a dají prostor kořenům. Mohou se také použít různé kelímky aj. nádoby, obsah nemusí být větší jak 2dcl. Ušetříme si tím substrát, pokud by nám semínka nevyklíčila.  
 
Tento způsob nejvíce napodobuje přirozený proces klíčení v přírodě. Ztrácíme však přehled nad procesem klíčení. Některá semínka nemusí dobře snést šok z náhlého přísunu živin a půdních bio-organismů a mohou umřít. Tím se např. můžeme připravit o zajímavou genetiku, zvlášť když máme omezené množství semínek.  
 
Proto je tento druh klíčení vhodné používat ve volném pěstování, kdy máme desítky - stovky semínek a nezáleží nám příliš na kontrole klíčení, ale spíše na osetém prostoru. Např. pro hospodářské účely, či pro „guerilla“ pěstitele, jenž rozsévají semena ve volné přírodě anebo pro opylování rostlin ve větším měřítku. 
 
Varianty:
- semínka vložíme doprostřed mezi dva ubrousky, papírové kapesníky nebo toaletní papíry (čisté - neparfémované) napuštěné upravenou a odstátou vodou. Nevýhoda: při manipulaci a kontrole semen možné trhání mokrého ubrousku - záleží na kvalitě materiálu. 
- semínka vložíme mezi dva čisté (bez přísad) vatové tampony napuštěné v odstáté a upravené vodě.
Nevýhoda: klíček se někdy zamotá do tamponu a špatně se vymotává ven.
- semínka vložíme mezi dvě kuchyňské utěrky (vyrobené z buničiny – houboviny). Pozor: před použitím utěrky několikrát povařit ve vroucí vodě a vyždímat, aby se z nich vyplavila síra proti zplesnivění. Výhoda: možnost opakovaného použití utěrek, dobrá manipulace se semínky. 
- semínka vložíme do skleničky s odstátou a upravenou vodou a necháme na tmavém místě vyklíčit. 
Pozor: semínka nesmí klesnout na dno, zamezil by se jim přísun kyslíku. 
- klíčení semínka můžeme provést přímo v sadbovacím médiu (RW, Jiffy, kokosové válečky, kostičky). Zvolené médium necháme nasáknout upravenou a odstátou vodou (doporučuje se nechat ve vodě odstát několik hodin, ale není podmínkou). Poté médium necháme odkapat a prsty jemně zmáčkneme, aby vytekla přebytečná voda. Semínko vložíme do vyhloubené dírky a seshora zajistíme tím stejným materiálem. Další způsob je, že médium uprostřed rozřízneme, vložíme semínko a nití medium opatrně omotáme a spojíme.  
 
Sadbovací média pro sazeničky, řízky: 
- Grodan-Rockwool (RW) – minerální vata, ve stavebnictví používaná jako izolace. 
- Jiffy - válečky z kvalitní spahagnové rašeliny  
- Kokosové kostky, válečky  
 
Semínka nyní můžeme umísti do pařníku na světlo při světelné periodě 18 hod. světlo / 6 hod. tma. Pro rychlejší růst se může použít režim 24/0, ale není to nutné. Snažíme se, abychom klíček (kořínek) umístili směrem dolů a minimalizovali stres z přesazení a umožnili rychlejší růst.
 
Osvětlení 
Venku při dlouhé světelné periodě (v ČR 4-7 měsíců) a pokojové (???) teplotě můžeme sazeničky nechat růst za oknem, v indoor podmínkách se nejčastěji používají úsporné zářivky, trubice (???) nebo LED diody. Světlo by mělo mít teplotu chromatičnosti alespoň 4000 K – modré spektrum (okem bílé světlo). Více k osvětlení v samostatné kapitole.
 
 
 
2. Pěstování
 
Konopí má dlouhé kůlové kořeny a může čerpat vodu i z velké hloubky. Stačí mu již 250 - 300 mm
vodních srážek ročně. Je to velmi přizpůsobivá a nenáročná rostlina a roste téměř na jakékoliv půdě. 
Pokud však budeme pěstovat konopí pro léčebné účely, je zapotřebí dodržet několik základních podmínek, které nejvíce ovlivňují kvalitu vypěstované rostliny a zaručí zdravý a přirozený růst .
Jedna ze základních podmínek úspěšného pěstování je použití kvalitního substrátu. Můžeme si ho namíchat sami nebo koupit v zahradnictví či v „Growshopu“. Kvalitní substrát je takový, který je bohatý na živiny, dobře propustný, bez škůdců a bez škodlivých látek (například těžkých kovů). 
 
Vývoj kořenů
 
Rostliny pěstované delší dobu ve vegetativní fázi (3 týdny a více) se doporučuje postupně přesazovat, jelikož kořeny mají tendenci ihned po přesazení růst do stran. Aby byl využit celý obsah substrátu a nevnikala tzv. hluchá místa doporučuje se postupné přesazování z menšího do většího květníku (2-3x). 
Při přesazování dbáme, abychom nepoškodili kořenový bal.
 
Každé přesazení je pro rostlinu stresující faktor. Je proto důležité rostlinu vždy několik dnů nechat aklimatizovat na nové prostředí a nechat kořeny prorůst celým substrátem. V této době rostliny nemusíme hnojit, protože přijímají živiny z nového substrátu, pouze se mohou do zálivky přidat kořenové stimulátory nebo enzymy.
 
Poslední přesazení se doporučuje 7 - 14 dnů před začátkem květu nebo před změnou periody na 12/12 (viz dále).
 
Během květu se růst kořenů zpomaluje - rostlina se soustřeďuje na poskytování všech potřebných živin pro tvorbu květu.
 
Substráty
 
Na trhu se prodávají již speciálně namíchané substráty s vyváženým poměrem všech důležitých živin, mikroorganismů a příměsí, které vám zaručí skvělé výsledky. Většinou každý výrobce (Biobizz, Plagron, Canna Terra) nabízí dva druhy substrátů: 
 
- méně předhnojený (hodnoty EC okolo 1,2 / pH 6,1-6,3), vhodný pro mladé rostlinky, které nespotřebují tolik živin a budou dále přesazovány, anebo pro mateční rostliny, u kterých je důležité udržovat spíše nižší a stabilnější  hodnoty výživných prvků v poměru k velikosti rostliny a nenechat rostlinu zvykat si na vyšší hodnoty hnojiv. Ty ji namáhají a urychlují „stárnutí“ kořenů – snižování schopnosti přijímat potřebné živiny.
 
- více předhnojený (hodnoty EC okolo - 2,4 / pH 6,2-6,6), vhodný pro pěstování rostliny po celou dobu života v jednom květináči (bez přesazení) - zaručí dostatek živin až na 6 týdnů. Hlavně se používá jako přesazovací substrát pro vzrostlejší rostliny.
 
Hydroponické pěstování:
Konopí můžeme pěstovat i v různých hydroponických systémech, kdy kořeny čerpají živiny skrze vodu, ve které jsou rozpuštěny potřebné prvky. Umožňuje rychlejší zakořenění a růst a také lepší kontrolu skladby podávaných živin. Zpravidla se používají minerální hnojiva.  
 
Kokos
Další médium, které se často k pěstování používá je kokosové vlákno. Má skvělou absorpční schopnost, vzdušnost a stabilitu pH. Pěstováním v kokosu využíváme vlastností jak z hydroponie tak i z pěstování v substrátech. 
 
Nevýhody a výhody hydroponie a půdních substrátů
 
Hydroponie
 
Nevýhody 
- více času potřebného pro vymyšlení a sestavení systému  
- potřeba určité zručnosti při sestavení systému 
- vyšší spotřeba funkčních a konstrukčních součástí
- vyšší pořizovací cena
- vyšší spotřeba hnojiv
- pro začátečníky snadnější přehnojení nebo špatná kombinace hnojiv 
- nezbytná potřeba měřících přístrojů pro měření pH a EC a jejich neustálá kontrola
- pravděpodobnost technických problémů přísunu živin (ucpání kapilár, porucha čerpadla atd.) bez včasného zákroku hrozí uhynutí rostlin nebo vytopení pěstebního prostoru.
- možné problémy s uchycením rostlin a manipulací, zvláště v poslední fázi květu, kdy palice mají tendence rostlinu vyvrátit.  
- problémy s řasami a plísní
- hluk pěstírny  
- vyšší spotřeba elektřiny a zátěž na elektrickou síť. 
 
Výhody
- sterilita prostředí (menší výskyt mušek a jiných škůdců)
- znatelně rychlejší růst 
- téměř okamžitá reakce na přísun živin
- volitelný poměr živin
- vyšší výnos oproti půdním substrátům při dodržení optimálních podmínek.  
 
Půdní substráty
 
Nevýhody
- během manipulace s hlínou větší ,,zašpinění´ pracovního prostoru 
- pokud je substrát z neověřených zdrojů, vyšší riziko výskytu škůdců. Doporučuje se sterilizovat, např. v troubě nebo mikrovlnce 
 - i u doporučených a osvědčených substrátů je možný výskyt mušek a jiných škůdců rodících nebo živících se v půdě 
- pravděpodobnost vyšší spotřeby ochranných prostředků – ochranné postřiky, lepové destičky aj.
- pomalejší reakce na živiny 
- možnost přelití 
- nižší výnos 
 
Výhody 
- přirozenější prostředí 
- snadné pořízení, sestavení a nízká cena půdních systémů
- jednoduchá manipulace s rostlinami 
- při dodržení doporučeného dávkování hnojiv není vůbec potřeba měření EC hodnot
- charakterističtější chuť sušiny
- menší požadavky na přesnost hodnot pH (nicméně pro správný příjem živin je i u půdních substrátů potřebné udržovat hodnotu pH v rozmezí 5,5 - 6,5)
- místo elektrických měřicích přístrojů pH možné použít pH akvarijní testery 
- nižší spotřeba hnojiv
 
Hnojiva a příměsi
 
Minerální hnojiva
Hnojiva dělíme na minerální, biologické nebo jejich kombinace. Minerálními hnojivy se nazývají chemickým způsobem izolované prvky z hornin. Rozlišují se jednoduchá a vícesložková (plná) hnojiva. V některých případech není jednoduché rozlišit biologickou (organickou) a minerální podstatu hnojiva. Například zbytky ze zpracování cukrové řepy poskytují hnojivo bohaté na draslík, který má minerální formu.
 
Základní vlastnosti:
- dobrá rozpustnost a dostupnost kořenům 
- volitelná kombinace živin 
- dlouhá doba spotřeby 
- možnost skladování namíchané zálivky  
- větší riziko přehnojení – zakyselení pěstícího media a omezení přísunu některých prvků
 
Minerální hnojiva se používají především pro hydroponické pěstování, ale mohou být použita i do kokosu nebo jiných substrátů.
 
Biologická hnojiva 
Biologická hnojiva se vyrábí z organických zbytků rostlin, živočichů atp. Obsahují živé kultury a svojí vstřebatelností často předčí své minerální kolegy.
 
Základní vlastnosti.
- podporuje přirozený přísun živin
- menší riziko přehnojení
- použití především v půdních substrátech 
- doba spotřeby je nižší než u minerálních hnojiv (ale při správném skladování v chladu a temnu vydrží i mnoho měsíců).
 
Pro vybrání správného hnojiva platí obecné pravidlo používat minerální hnojiva spíše do hydroponních systémů a organická hnojiva do půdních substrátů.
 
Dále jsou na trhu i hnojiva, která jsou kombinací bio-minerálních živin. Mohou být použita v půdních i hydroponních systémech.
 
Jako podpůrné prostředky k hnojivům se mohou používat také různé enzymy, stimulátory aj., které nám pomáhají rychleji zakořenit, růst, kvést, využívat více rozpuštěných prvků ze zálivky, či minimalizovat stresy (přesazování, zastřihávání, napadení škůdci nebo nemoci).
 
Příměsi:
 
Při pěstování v hlíně můžeme přimíchat různé příměsi zvyšující nutriční hodnoty, nebo zlepšující fyziologické vlastnosti substrátu. Nesmíme však opomenout, že malé rostliny nepotřebují příliš velký přísun živin. Dbáme proto na správném poměru příměsí k velikosti sázené nebo přesazované rostliny.
 
- sušené exkrementy: obsahují vysoké množství fosforu a dusíku. Využívají se hlavně ptačí výkaly. Tuto příměs můžete získat jak od svých slepic, tak koupit v obchodě. Komerční výrobky jsou ovšem většinou obohacované, dávejte proto pozor na spálení rostlin.
 
- žížalí substrát (výměšky žížal): vynikající zásobárna stopových prvků a dusíku. 
 
- sušená mořská řasa: drcená mořská řasa: pokud je vyrobeno z ascophyllum nodosum, pak obsahuje růstový hormon, který podporuje růst nejen kořenů, ale i listů. Také obsahuje mnoho prvků a enzymů.
 
- trichoderma: houbovité spory: obalí kořenovou soustavu, chrání a omezuje růst jiných negativních plísní, chrání rostlinu před škůdci a podporuje růst kořenů. Při nedostatku vlhkosti umírá. 
 
- Perlit: neporézní vulkanický produkt: má PH neutrální, přidává se pro lepší propustnost substrátu.
 
- Keramzit: hydrofon: porézní médium. PH neutrální a použitelné opakovaně. Výhodou je rychlejší vysychání než u hlíny.
 
- písek: zlepšuje průtok vody v pěstebním médiu.
 
Zalévání
 
Kyselost - pH
 
Během pěstování rostlin v truhlících a jiných nádobách, které omezují růst kořenů, je velmi důležité měřit správnou hodnotu PH (kyselost) zálivky nebo roztoku, ve kterém rostliny pěstujeme. Případné vzhledové problémy rostlin jsou v drtivé většině způsobeny špatnou hodnotou pH. Hodnota pH ovlivňuje správnou dostupnost výživových prvků kořenům. Stupeň kyselosti určuje látkovou výměnu rostliny, stejně jako kvalitu bakteriální kultury. Bakterie jsou podstatné pro přeměnu hnojiv na látky, které mohou rostliny přijímat
 
U pěstování konopí ve volné půdě není potřebné měřit pH, jelikož  kořeny jsou prorostlé několik metrů do šířky a do hloubky a využívají vodu a živiny z většího prostoru. Jen musíme dbát, aby půda ve které budeme konopí pěstovat byla bohatá na živiny, dobře propustná a nebyla toxická. 
 
Ideální hodnoty pH u jednotlivých typů pěstování jsou: u hydroponií a v kokosu 5,6-6,2, v půdních substrátech 5,8-6,4, na volné půdě 5,5-6,5. POZOR-Některá hnojiva upravují PH. Je potřeba kontrolovat PH až po jejich přidání.
 
PH měříme 
- akvarijními testery (cena cca 100,- Kč). Někdy nemusí měřit přesně (odchylka až 0,4 stupně)
- PH tužkami (cena cca 1000 -1500,- Kč)
- PH sondami, které jsou velmi přesné, ale cenově až dvounásobně dražší než PH tužky.
 
Koncentrace solí (vodivost) – EC:
 
Koncentrace živin v zálivce se měří na základě elektrické vodivosti (Electric Conductivity - EC), která se měří podobně jak pH různými EC tužkami a sondami. Cenově jsou srovnatelné s pH měřidly. 
 
Není tak snadné určit přesné množství a složení živin pro přípravu správné zálivky. Roli hraje velikost rostliny, množství vody, frekvence zalévání, osvětlení, teplotě, vlhkost, a také původní hodnota EC použité vody. Všechny tyto faktory hrají při určování poměru vody a živin pro zálivku určitou roli. 
 
Hodnoty EC by měly být u mladých rostlinek okolo 1,0 mS, u dospělých rostlin až 2,5 mS. 
 
Pokud se dodržují pravidla hnojení a nejsou překračovány limity doporučených dávek hnojiv, pak není příliš zapotřebí EC měřit. Důležité je EC měřit u hydroponího pěstování, které je závislé na přísunu živin z vody, zejména jste-li začátečník. Příliš živin by mohlo kořeny „spálit“ a omezit tím jejich schopnost přijímat a zpracovávat živiny.
 
Osvětlení  
 
OUTDOOR  (venkovní)
 
Pěstování konopí pod slunečními svitem zaručuje nejpřirozenější způsob života a není potřeba další přisvětlování. Jediným kriteriem je vybrat vhodnou odrůdu pro naši zeměpisnou polohu. Potřebujeme odrůdu, která je schopna plně dozrát do své plné krásy včas, před příchodem zimy. 
 
Pokud zvolíme odrůdu s dlouhou dobou květu (10 týdnů a více) a máme ji zasazenou v květníku, můžeme ji nechat dozrát pod umělým osvětlením. Nastavíme jej na min.12 hod. tmy a 12 hod. světla. Je také možné přimět rostlinu rychleji kvést, a to s pomocí zatmívání, kdy zkrátíme periodu světla a prodlužujeme periodu tmy, a také používáním hnojiv s vyšším obsahem fosforu a draslíku. 
 
INDOOR (vnitřní)
 
Pro kvalitní výsledky pěstování „indoor“ je výběr vhodného zdroje světla nejdůležitější kritériem.
Pro vybrání vhodného osvětlení je třeba vědět, na jak velkém prostoru budeme rostliny pěstovat a jaké jsou jeho ventilační podmínky. 
 
V současné době se z hledisek ekonomického a účinnosti nejvíce osvědčuje pěstovat konopí pod vysokotlakými výbojkami (HPS), metal-halogenidovými výbojkami (MH) či fluorescentními zářivkami (CFL). Experimentuje se s diodami, ale jejich pořizovací cena je vůči efektu zatím neúměrně vysoká. 
 
Každý druh světelného zdroje vydává spolu se světlem o různé vlnové délce (nanometr – nm), barvě (Kelvin - K) a množstvím světla (Lumen – lm) také teplo. Toho vydávají výbojky mnohem více, než fluorescentní zářivky (CFL) nebo diody. 
 
Jakou výbojku použít ve vztahu k pěstebnímu prostoru:
- 70 W: svítivost cca 6000 lm, pokrytí cca 35 x 35 cm, efektivní dosah cca 25cm.
- 150 W: okolo 15 000 lm, pokrytí cca 45 x 45 cm, efektivní dosah cca 35 cm.
- 250 W: okolo 26 000 lm, pokrytí cca 60 x 60 cm, efektivní dosah cca 50 cm.
- 400 W: okolo 55 000 lm, pokrytí cca 1 metr čtverečný, efektivní dosah: 80 cm
- 600 W: okolo 90 000 lm, pokrytí: 120 x 120cm, efektivní dosah: 100 cm
- 1000 W: okolo 150 000 lm, pokrytí cca 150 x 150cm, efektivní dosah 120 cm
 
Obecně lze říci, že čím více vyprodukuje zdroj lumenů (světla) na jednotku plochy, tím budou rostliny silnější a mohutnější, květy prorostlejší, a více se projeví jejich genetický potenciál. 
 
Budeme-li však pěstovat rostliny pod osvětlením na velikost plochy neúměrně silným, může to přinést zbytečné zvýšení nároků na chlazení výbojky. Některé rostliny mohou také využít vyzářené lumeny více, vyvinout se jinak, než ostatní a ovlivnit konečný výnos a celkovou kvalitu úrody. Velký vliv má zvolená genetika. Pokud naopak bude lampa na prostor slabá, rostliny mohou růst pomalu, mohou být příliš „vytáhlé“, mít slabé stonky a květy méně prorostlé.
 
Výběrem vhodného osvětlení (množství a kvality světla) pro různá období života rostliny lze regulovat kvalitu jejího růstu, jakož i objem a kvalitu konečné sklizně:
 
a) vegetační období:
 
Osvědčuje se režim 18 hod. světla (alespoň), 6 hod. tmy. Nejvhodnější osvětlení pro růst je cca 4000 kelvinů (může být více), světlo o vlnové délce kolem 500-550 nm. Podporuje kořenový systém, dostatečně rychlý růst a rostliny jsou přitom potřebně košaté a silné.
 
Režim 18/6 se využívá se především pro pěstování matečních rostlin nebo pro rostliny, které chceme ponechat delší dobu v růstu (alespoň 3 týdny a více), než se „přepnou“ na květ (zkrácením periody světlo/tma na 12/12). 
 
Během vegetační doby můžeme rostliny také různě tvarovat - ohýbat, lámat, drtit (tzv. super cropping),  proplétat do mřížky nad rostlinami (screen of green - SCROG - mříž zeleně) nebo rostlinám zastřihávat vrcholky, což podpoří růst sekundárních větviček a tvoří z nich malé bonsaje.
 
Každý pěstitel si může najít ten svůj nejvhodnější styl a v něm pokračovat nebo neustále zkoušet a vymýšlet nové způsoby technik a stylů pěstování, které konopí umožňuje. 
 
b) reprodukční období:
 
Světelný režim: alespoň 8 hod tmy (ale většina odrůd začíná kvést od prodloužení noci - tmy na 12hod., čili režimu 12/12). Nejvhodnější teplota (barva) světla pro vyvolání květu se pohybuje okolo 2000- 3000 kelvinů (600-700 nm) - červené spektrum. 
 
Tato barva odpovídá nejvíce spektru v přírodě při stmívání. Při něm se mění poměr červeného a infračerveného světla tak, že začíná převládat spektrum infračervené. To vyvolává přeměnu fytomonů (květových hormonů) z formy neaktivní (Pfr) na aktivní (Pr). 
 
Je možné použít výbojky s červeným spektrem i během růstu, těsně před tím, než se rostliny přepnou na květ (asi 1-3 týdny). Uvidíme výrazný rozdíl oproti rostlinám rostoucím ve vegetačním období pod osvětlením s větším obsahem bílého (chladného) spektra.  
 
Výhody a nevýhody různých druhů osvětlení:
 
HPS (high pressure sodium - vysokotlaká sodíková výbojka): dává barvu světla převážně 2000-3000 Kelvinů. Některé typy obsahují i přídavek bílého spektra. Lze používat během celého období růstu a květu a je nejosvědčenějším typem osvětlení. Množství světla: 70 - 150 Lm/W (podle typu).
a) výhody
- nejlepší poměr cena / účinnost 
- vyšší efektivita lm/W, než u světelných zdrojů  CFL 
b) nevýhody.
- vysoká teplota, čili větší nároky na chlazení, resp. potřebná větší vzdálenost od vrcholků rostlin
- spotřeba (rozdíl výkon / odběr energie je cca 10-30 W. Např.150 W Philips Son-T Pro+ má odběr 163W).
- potřeba doplňujícího elektrozařízení pro zapojení (předřadník, resp. tlumivka a kondenzátor)
 
MH (metal halide - metal-halogenidová výbojka): množství světla 60 -130 Lm/W (dle typu), barva světla okolo 4000-6000 Kelvinů  (400-500 nm). 
a) výhody:
- rychlý a silný růst, podporuje i rychlejší vývoj kořenů 
- schopnost nutit rostliny růst s kratšími rozestupy jednotlivých pater („skvělá volba“ pro osvětlení matečních rostlin)
- v drtivé většině případů možnost MH výbojky používat na stejných předřadnících jako HPS
- větší podíl UVA a UVB  záření. Na větší podíl UVA a zvlášť UVB záření některé genetiky reagují zvýšenou tvorbou pryskyřice. Oplatí se tedy rostlinám během druhé poloviny kvetení „přisvěcovat“ speciálními zářivkami (jako jsou lampy do terárií či solárií) vyzařujícími UVB (320 nm - 280 nm). Popř. 7 – 14 dnů  před sklizní vyměnit HPS, které nemá téměř žádné UVB záření za MH (stejné nebo větší watáže), či přidat MH výbojku k HPS osvětlení (ale nesmíme zapomínat na zvýšení teploty). 
b) nevýhody MH výbojek oproti HPS : 
- nevytváří tolik světla 
- ještě vyšší spotřeba (až několik desítek Wattů než inzerovaný výkon)
- vyšší produkovaná teplota (chlazení, vzdálenost rostlin)
 
CFL (compact fluorescent lamp - úsporná lampa / žárovka): jsou skvělou alternativou pro pěstitele, kteří pěstují v malých prostorách a jsou omezeni v úpravě klimatických podmínek, protože produkují velmi málo tepla. Rostliny tak mohou být umístěny v jejich těsné blízkosti. 
 
CFL zdroje můžeme podle tvaru rozdělit do dvou skupin, a to na zářivkové trubice a úsporné lampy (tzv. úsporky).
 
Zářivkové trubice: na trhu je nepřeberné množství v různých délkách, watážích (např. 60 cm /18 W, 120 cm/36 W, 150 cm/58 W) a tepelných odstínech (teplá bílá: T = 2700 až 3000 K, bílá: T = 4000 K, denní bílá: T = 6500 K).
 
a) výhody:
- světelné pokrytí velkého prostoru
- nízká teplota: možnost umístění těsně nad rostliny 2-4 cm, bez chlazení 
- rostliny využijí vyšší obsah světelného spektra 
- volitelná kontrola nad složením světelného spektra 
- plně dostačují pro zakořeňování sazeniček (řízků), předpěstování rostlin (např. pro outdoor), pro vegetativní období vývoje rostlin i jako alternativa pro mateční rostliny (místo MH)
- nízké pořizovací a provozní náklady 
 
b) nevýhody:
- slabá intenzita světelného záření (40-110 Lm/W)
- slabá účinnost při pěstování ve větších měřítkách
- potřeba elektroinstalačního zapojení (tlumivka, zapalovač, kondenzátor) 
 
Úsporné lampy (tzv. úsporky): vzhledem vypadají stejně jako úsporné zářivky prodávané běžně v obchodech, jen s tím rozdílem, že trubice jsou mnohem objemnější. Mohou mít i více jednotlivých trubic. Vyrábějí se však jen v kratších délkách (menší plocha osvitu). Jejich vlastnosti odpovídají vlastnostem zářivkových trubic, nepotřebují však předřadné elektrozařízení a mohou se ihned zapojit (do objímky E40 u výkonů pod 125W, popř. do standardní objímky E 27). 
 
 
Vyrábějí ve třech základních spektrech 
- modro-bílé spektrum s teplotou světla okolo 6400 K (vhodné pro vegetační fázi) 
- červené spektrum s teplotou světla okolo 2400 K (pro květovou fázi)
- kombinované spektrum (bílé a červené), teplota světla okolo 4000 K (vhodné pro obě fáze). 
 
Na našem trhu můžeme pořídit lampy o několika výkonech – watážích (50, 85, 125, 200, 250 W). U 200 W lampy je délka (včetně předřadníku a závitu) cca 40cm, průměr má 8 cm. Např. pro plochu 30 x 30 cm je optimální lampa 50 W. Odběr elektrické energie je u úporek nižší než udávaná „watáž“ (např. lampa 200 W má odběr okolo 160 W). 
 
Klimatické podmínky 
 
Indoor
 
Konopí se v pěstírně nejvíce daří pokud se teploty během zapnutého osvětlení pohybují okolo 22-28° C a během vypnutého osvětlení neklesají o více než o 7-10° C. Většina odrůd konopí je sice schopná v indoor podmínkách růst i v rozmezí teplot 10-35° C, ale extrémní výchylky teplot mohou mít negativní vliv na některé aspekty dané genetiky (růst, výnos, vůně, účinek, odolnost proti chorobám a škůdcům aj.).
 
Velmi důležitým faktorem pro zdravý růst rostlin je cirkulace vzduchu uvnitř pěstírny a výměna s okolním prostorem vně pěstírny. Pro výběr vhodné ventilace bez ohledu na prostor se lze řídit obecným pravidlem, které říká: jak velký zdroj světla, tak silný odtahový větrák, který odvádí teplý vzduch z pěstírny, a poloviční pro přiváděný vzduch (osvětlení 600 W – pak větrák pro odtah 600 m3/hod a větrák pro přítah 300 m3/hod).
To je ideální stav. Použitím poloviční hodnot větráků lze ušetřit a pro dodržení dostatečných klimatických podmínek by to mělo postačit (čili při osvětlení 600 W, odtah 300 m3/hod a přítah 150 m3/hod.). 
 
Ve většině případů lze přítah čerstvého vzduchu (zvlášť při nižších výkonech osvětlení) vyřešit i pasivně: vzduch se nasává skrze mezery nebo díry v pěstírně. Díry pro pasivní přítah by měly být udělány v dolní části pěstírny, aby se vzduch dostal k rostlinám zespodu. 
 
Pro optimalizaci klimatických podmínek je lepší mít uvnitř pěstírny cirkulační větrák. Mísí teplý vzduch od výbojky a vzduch z přítahu a umožňuje tak rychlejší cirkulaci - přísun nového CO2 rostlinám. Ovívání rostlin cirkulačním větrákem během vegetativní fáze také rostliny stimuluje k silnější stavbě růstu. V období květu cirkulace snižuje rizika plísně. 
 
Jako všechny rostliny, na světle konopí CO2 spotřebovává, během tmy (vypnuté osvětlení) jej naopak vydává. Pokud nemáme velké problémy s vysokou vlhkostí (riziko výskytu plísně) stačí rostlinám vyměnit vzduch během tmy jen několikrát. Například při režimu 12/12 stačí vyměnit vzduch v pěstírně 1x za 1-3 hodiny, podle její velikosti. Např. pokud máme pěstírnu 1 x 1 x 2 metry (2 m³) a ventilátor o výkonu 100 m³ vzduchu / hod. (v optimálních podmínkách bez překážek - v našem případě jsou překážky rostliny, což efekt ventilace snižuje) stačí na 15 min zapnout odtah a vzduch se několikrát vymění s okolním prostorem. 
 
Dalším faktorem, který by pěstitel k dosažení dobrých výsledků neměl opomíjet, je dodržování správné relativní vlhkosti vzduchu v pěstírně. Může předejít problémům se škůdci, kteří v dostatečně vlhkém prostředí nemají tak velkou možnost se uchytit a rozmnožovat. 
 
V rané fázi vegetativního období (první a druhý týden růstu) je vhodné dopomáhat tomu, aby se vlhkost udržovat okolo 80 - 60%. Když rostliny dostatečně povyrostou a zabírají přibližně polovinu pěstebního prostoru, dokáží si většinou potřebnou vlhkost udržovat samy. Měla by být okolo 50%. Po 2-3 týdnu od „přepnutí na květ“ (přechodu na režim 12/12) je nejvhodnější vlhkost do 40%. Od třetího týdne květu by vlhkost v pěstírně neměla nikdy přesáhnout tuto hodnotu, jinak se vystavujeme velkému riziku vzniku plísní v palicích. Pokud se na rostlině objeví ložisko plísně, musí se ihned odstranit, jinak se plíseň může rozšířit i na rostliny v okolí. 
 
Vlhkost však můžeme do doby květu úplně opominout. Rostliny budou při dodržení ostatních faktorů růst také dobře. Během květu je však nízkou vlhkost důležité dodržovat - jinak se vystavujeme velké pravděpodobnosti výskytu plísní. Přitom na první pohled není plísně vidět, protože se tvoří vně i uvnitř květů (palic). 
Výskyt plísní záleží také na jednotlivé odrůdě a druhu pěstovaného konopí (genetice). Některé rostliny mohou být proti plísním odolnější než jiné - v závislosti na svých genetických predispozicích.   
 
Tipy na zvýšení/snížení vlhkosti v pěstírně:
 
zvýšení 
- přikrytí rostliny igelitovým sáčkem, uříznutou PET lahví atd. (kryty musí mít díry, aby rostliny mohly „dýchat“)
- rozmístění nádob s perlitem nebo keramzitem 
- rozmístění mokrých hadrů (ručníků apod.) 
- použití zvlhčovače (např. ultrazvukový Nebler, cca 2.500,- Kč) - nejúčinnější
- ručně: stříkat rostliny rozprašovačem 
 
snížení
- použití odvlhčovače 
- rozmístění absorpční sáčky
 
 
3. Doba sklizně
 
Správným určením doby sklizně posílíme jistotu, že sklizené rostliny budou mít skutečně takový poměr účinných látek a tím využitelné vlastnosti, jaký udává charakteristika odrůdy (genetiky). Rostliny sklizené předčasně budou mít více energetický a stimulující účinek, protože hladina CBD (Cannabidiol) bude nižší. Naopak rostliny sklizené pozdě budou mít více tlumící účinek, protože poměr CBD se bude zvyšovat a tím bude sílit jeho vliv, který se prokázal jako uklidňující, tlumící bolest a velmi vhodný např. pro pacienty trpící nespavostí. Při předčasné nebo pozdní sklizni můžeme očekávat též různé chuti konkrétní odrůdy. 
 
Zralost rostlin se projevuje zbarvením listů do pestrých fialových, purpurových či žlutých odstínů. Žloutnutí listů už znamená, že rostlina si nebere další živiny z půdy, ale z listů. Jednou z metod rozpoznání vhodné doby sklizně je podle zbarvení pestíků („chloupky“ vyrůstající z květů - kalichů). Čím více pestíků je zbarveno do zrzavějších nebo hnědších barev , tím je rostlina zralejší. Poměr bílých a zrzavých / hnědých pestíků by při sklizni měl být cca 50 na 50. Tento způsob určování zralosti však není použitelný u všech odrůd – některým se pestíky dohněda zbarvují nezávisle na zralosti, protože k tomu mají predispozice ve své genetické výbavě. 
 
Nejobjektivnější určení zralosti rostlin je podle zbarvení trichomů, resp. pryskyřice. Trichom je „chlup“ - dlouhý výčnělek na pokožce rostlin vznikající z pokožových buněk. U konopí je „žláznatý“ – vylučuje pryskyřici tvořící na konci „chlupu“ malý váček. Trichomy mohou vznikat po celé rostlině, ale nejvíc jich je na květech samičích rostlin. Čím více je rostlina trichomy „obsypána“, tím větší kvalitu můžeme očekávat. 
 
Trichomy se na rostlině začínají objevovat většinou cca od dvacátého dne květu. Váčky pryskyřice lze vidět jako malé zpočátku spíš bílé tečky (krystalky) a to i pouhým okem. Prohlédneme je pod zvětšovacím sklem, lupou nebo mikroskopem (postačuje 30ti násobné zvětšení, prodávají se i ruční mikroskopy). Zpočátku jsou krystalky čiré, průhledné, s dozráváním se zakalují na mléčně až jantarově. Jako optimální pro sklizeň se uvádí doba, když je poměr čirých a zakalených trichomů zhruba rovnovážný. 
 
U rostlin sklizených s větším poměrem čirých krystalek můžeme očekávat energizující působení, necháme-li rostlinu dozrát do více zakalenějších až jantarových krystalek, bude působení více uklidňující (více CBD). Nesmíme však zapomenout, že základní vliv na působení má původní druh, resp. užité semeno. Většina odrůd na trhu je hybrid mezi druhem Sativa a Indica, s vlivy více inklinujícími na jednu nebo druhou stranu. Semena od seedbanky (semenné banky) jsou pak hybridy, které mají ve svých popisech uvedeny nejen vlastnosti, ale také optimální dobu sklizně pro jejich dosažení. Převážná většina odrůd pro indoor podmínky je připravena ke sklizni okolo šedesátého dne květu (při režimu 12/12).
 
Obecně se pro udává: 
Cannabis Indica: kvete cca 45 - 60 dnů (od přepnutí na režim 12 hod světla /12 hod tmy)
Cannabis Sativa: kvete cca 60 - 70 dnů od přepnutí na režim 12 hod světla /12 hod tmy
Cannabis Ruderalis (rumištní): kvete okolo 60 dnů od počátku nasazení květu (bez ohledu na délku osvitu, pokud nejsou extrémy). Druh je vhodný spíše pro outdoor pěstování, a to i do chladnějších zeměpisných pásem. 
 
Doba sklizně v outdoor (venkovních) podmínkách opět závisí na druhu konopí, kdy opět platí, že konopí indické budeme sklízet dříve než konopí seté. V našich podmínkách sklízíme přibližně od poloviny srpna do poloviny až konce října, v závislosti na počasí, resp. zralosti. Pokud máme možnost vytápěného skleníku, tak odrůdy s dlouho trvajícím květem můžeme nechat dozrát až do prosince.  
 
 
4. Sušení a skladování
 
Správný způsob sušení je podmínkou uchování nejlepších účinků a chuti sklizeného konopí. I během sušení se v konopí ještě některé látky přeměňují na jinou formu (např. CBD se rozkládá na THC). Přístupem vzduchu a světla se zase THC rozkládá na CBN (které účinky THC oslabuje). 
 
Rostliny vytrhneme ze země nebo ustřihneme stonek těsně nad zemí. Odstraníme velké listy, které můžeme dále zpracovat pro výrobu mastí, jídel, nápojů, obkladů apod. Sklizené rostliny zpracujeme na velikost dle možností našeho sušícího prostoru a jednotlivé části rostliny pověsíme. Můžeme je také položit na papír (nečištěný, ale nepouštějící nežádoucí látky, např. barvy), plátno či jiný podklad zaručující dostačující přísun vzduchu.  
 
Sušíme nejlépe bez přístupu světla, resp. na tmavém a dobře větratelném místě, kde není příliš vysoká vlhkost. Vyvarujeme se tak riziku tvorby plísně v hustých květenstvích. Zároveň však vlhkost nesmí být příliš nízká ,aby se rostliny neusušily příliš rychle a neznehodnotila se jejich chuť a požadovaný poměr účinných látek. 
 
Konopí, které je usušené a vhodné pro uskladnění poznáme tak, že paličku lze mnutím mezi prsty lehce najemno nadrtit. Popř. začínají-li se odlamovat malé lístečky a necítíme-li na prstech při jejich zmáčknutí vlhkost. Usušené konopí skladujeme nejlépe na chladném místě, ve vzduchotěsných nádobách a bez přístupu světla. 
 
I když se je konopí dostatečně usušené, v uzavřených nádobách se stále ještě může kondenzovat zbytek vlhkosti. Materiál se stále může zapařit a znehodnotit. Je proto dobré nádoby ještě několik dnů kontrolovat a nádoby na chvíli otevírat, aby se nakondenzovaná vlhkost vyvětrala. S konzumací nespěcháme - nejlepší chuti a účinků se dosáhne až po několika týdnech skladování. 
 
 
Použité zdroje:
www.wikipedie.cz
www.grower.cz 
www.free-grower.cz 
Kniha o marihuaně (Ing. Libor Dupal, Maťa 2004) 
Konopí - rostlina dvou tváří (Mgr. Darius Nosreti, www.darius.cz) 
Soft Secrets 
 
Edice „Konopí je lék“,  2011
 
 
 
Slovníček pojmů
 
Anandamid - název je odvozen ze sanskrtského slova ananda, což znamená „blaženost“ či „dokonalé štěstí“ a slova amid, které vyjadřuje chemickou podstatu této látky. Látka člověku vlastní (tělo samo produkuje, jako endorfiny) ,která se váže na cannabinoidní receptory v našem těle, stejně jako THC z marihuany.  Nalézá se v některých zvířecích a lidských orgánech, především pak v mozku.. Jeho úbytek -nedostatek vyvolává nervové poruchy a pravděpodobně i choroby ,jako roztroušená skleróza. Izoloval jej a jeho strukturu určil český analytický chemik Lumír Ondřej Hanuš a americký molekulární farmakolog William Anthony Devane v laboratoři Raphaela Mechoulama na Heberejské Univerzitě v Jeruzalémě v roce 1992
 
Asasíni –radikální odnož islámu , o níž se zmiňuje Marco Polo ve svém cestopisu Milion, jako o krvelačných vrazích ,kteří jsou věrně oddáni své víře-Nizáríja ismáílija založena proslulým islámským disidentem jménem Hasan ibn-Sbbáh v roce 1090. Ve známost s konopím přišli údajně proto ,že při příjmacích rituálech byly omámeni silným hašišem ,jenž pod jeho vlivem byly zavedeni do ,,nádherné zahrady´´ s ovocnými stromy, exotickými rostlinami a obnaženými ženami a bylo jim přislíbeno ,že takto bude vypadat jejich posmrtný život při naprosté oddanosti v jejich víru. Povídá se ,že před bojem kouřily hašiš pro odstranění zábran, strachu a navození bezhlavé poslušnosti. Nicméně jejich spojení s hašišem je velmi diskutatibilní , jelikož se též domnívá ,že jejich název mohl vzniknout z arbského slova hassass (,,zabíjet´´), jiní jej odvozují podle jména zakladatele sekty Hasana ibn-Sabbáha. Další pochybnost vzniká přihlédnutí, že v té době se i hojně užívalo opium ,které by více odpovídalo navozeným stavům ,před bojem ,jelikož konopné drogy obecně mají spíše uklidňující účinek, než ,aby podporovaly násilí. A v neposlední řadě musíme přihlížet k tomu ,že drtivá většina historických zápisů je od vedlejších zdrojů–sunnitští propagandisté, kronikáři, křižáci a cestovatelé jako Marco Polo ,kteří si po vzoru starých  Číňanek mohli své příběhy trochu přibarvit, ,než přímo od assasínů, kterým bylo jejich učení a zápisy zničeny.
 
Bantuové (Afrika) -měli tzv. Dagga kulty, ve kterých používání konopí bylo omezeno na vládnoucí vrstvy. Pygmejové, Žulové a Hottentoti považovali marihuanu za nenahraditelnou medicínu (na křeče, dnu a epilepsii) a za náboženskou svátost.
 
Bhang - je usušená směs získaná z odřezaných vrcholků, popř. listů. Původně se jednalo o zpracování rostlin nedomestikovaných, tedy sbíraných ve volné přírodě. Obsah účinných látek je někdy nízký. Směs se kouřila v Indii, Přední Asii a na severu Afriky
               Bhang je například v některých místech přisuzován opojným nápojům připravovaných z konopí.
 
Bong-označení pro dýmku na kouření marihuany . Její výhoda spočívá ,že při spalování marihuany vzniká vyšší teplota, než u balené cigarety (jointu) a kuřák na jedno nadechnutí je schopen do sebe natáhnout mnohem více kouře a tím i účinné látky THC . Kouř je čištěn a chlazen různě důmyslným vodním chlazením. 
 
Buzz, -slovní označení  pro intoxikaci marihuanou (v překladu hukot, bzukot)  
 
Cannabinoid- Rostlina marihuany obsahuje více než 460 známých sloučenin, z nichž 60 má 21-uhlíkovou strukturu typickou pro cannabinoidy
 
Cannabidiol (CBD)- vyskytuje se u všech odrůd, opět v rozmezí téměř nula až po 95 % z přítomných cannabinoidů. Jeho aktivní účinky jsou především sedativní a analgetické. CBD je bioprekurzorem THC. To znamená, že v rostlině se CBD transformuje na THC. Zvýšeného obsahu THC na úkor CBD v marihuaně lze dosáhnou správným načasováním sklizně. Tohoto lze uměle dosáhnout v marihuanových produktech řízenou izomerizací CBD na delta-9-THC.
 
cannabichromen, CBC- je přítomen v marihuaně v nižších koncentracích, nepřesahuje většinou 20 % z celkových cannabinoidů. Nemá přímé psychotropní účinky, ale je synergistou THC, tzn., že zesiluje účinky THC a snad i CBD.
 
Cannabinol (CBN)- je degradačním produktem THC (THC je vlastně jeho prekurzorem), není tedy přímo produkován rostlinou. V čerstvé marihuaně je jeho obsah nízký, ale sušením, nesprávným skladováním i nesprávnou přípravou produktů se může stát, že většina nebo všechen THC zoxiduje na CBN. Jeho vysoký obsah je tedy v marihuaně nežádoucí.
 
Cannabis - (řecké Kannabis)- - Slovo konopí je odvozeno z řeckého “Kannabis” (v latině rákos nebo třtina), který ho převzal z perštiny a z jazyků původních severních semitů. Původní sumersko-babylonské slovo K(A)N(A)B(A) nebo Q(A)N(A)B(A) je jeden z nejdéle přetrvávajících slovních základů na světě
 
Cannabaceae (konopovité)-  řád  zařazení Konopí 
 
Colley- (psáno rovněž colly a collie)- slovo na Jamajce hojně používané, jako Ganja nebo chillam ,které pochází z jazyka indických dělníků jenž označuje kvalitní, silnou marihuanu, získávanou z těch nejlepších samičích květenství, pochází z hindského kali, které znamená prudký nebo silný.
 
Čaras neboli mimea - čistá pryskyřice, také známá pod jménem hašiš na Středním východě. Každý z těchto přípravků se dá jíst, kouřit nebo míchat do nápojů.
 
Dagga-používaný výraz marihuany v Jižní Africe. Některé kmeny Pygmejů používali Daggu jako prostředek k dosažení harmonie a spolupráce mezi národy, které se sjednotily pod jménem benaRiamba - synové konopí. Chápe se také jako božstvo, které chrání před fyzickou a duševní újmou. Obřad riamba se dodnes udržuje na území Konga.
 
Diamba- používaný výraz pro Hašiš v Liberii, Kongu a Brazilii.
 
Dronabinol (jako zboží -Marinol)- syntetický (uměle vytvořený) kannabinoid. Užívá se jako antiemetikum, zejm. u pacientů s AIDS nebo při protinádorové chemoterapii
 
 
Ganja , Gandža, ganga –sušené květenství samičích rostlin, slovo pochází z hindštiny ,které od indických dělníků převzali Jamjčani , jako jedno z nejčastějších označení marihuany
Ghee(tj. Ghí)- konopné máslo
 
Grass- označení pro marihuanu česky -tráva
 
High- slovní označení pro intoxikaci THC (označení někdy používané pro první pocity stavu zhulenosti –high může být pozvolně stopající až po náhlé a silné)
 
Hašiš- je čistá, neředěná, lisovaná pryskyřice získaná z rostlin
             Za pojmem hašiš se ovšem skrývá pryskyřičná látka různým způsobem získaná a připravená..viz výroba Hašiše.  Hašiš je například v některých místech přisuzován opojným nápojům připravovaných z konopí. Kvalitní Hašiš bývá většinou  silnější ,než marihuana. 
 
Hašišový olej (cannabisový olej)- hustá, viskózní kapalina získaná extrakcí vrcholků nejjemnějších samičích rostlin pěstovaných pro marihuanu. Jako extrakční činidlo se používají organická rozpouštědla: petroléter, dietyléter aj.
 
habak (Turecko)- je usušená směs získaná z odřezaných vrcholků, popř. listů. Původně se jednalo o zpracování rostlin nedomestikovaných, tedy sbíraných ve volné přírodě. Obsah účinných látek je někdy nízký. Směs se kouřila v Indii, Přední Asii a na severu Afriky
 
 
Humulus lupulus- chmel nejbližším příbuzným konopí , který přináleží ke stejné rodině jako Cannabaceae 
 
Charas – výraz pro Hašiš používaný ve střední Asii především v Indii. Často se získává třením čerstvých samičích květenství mezi dlaněmi ,na které se uchycují jednotlivé žlázky –trichomy. Charas připravený tímto způsobem, je většínou plastický tmavě hnědé až černé barvy. Ovšem záleží také na způsobu sušení a skladování.
 
Chillim (tj. Chillam, chillum, čilam)-dýmka na kouření konopí a opia.  Slovo pochází z hindského chilam,které znamená kalich. Rovněž odtud pochází výraz chill-out, který znamená uvolnit se a relaxovat .
 
Indica-druh (poddruh) konopí- původem je pravděpodobně ze západních svahů Himálaje a z Kašmíru. Dnes se pěstuje především v Indii (až do výšky 3000 metrů nad mořem), v severovýchodním Íránu, v Afghánistánu, Pákistánu, Indonésii, Střední Asii, v severozápadní a střední Africe, v Mexiku, USA, Jižní Americe a jinde. Oproti druhu Sativa má nižší a podsaditější růst, tlusčí a houževnatější listy s internody blízko u sebe (část stonku mezi jednotlivými uzlinami, tj, vzdálenost mezi jednotlivými patry) . Často s vyším obsahem psychoaktivních látek. Účinek bývá především sedativnější,tj. s uklidňujícím účinkem na centrální nervovou soustavu, zmírňuje křeče a bolesti. 
 
Joint (tj. Blunt, reefer,spliff, doobie,reefer)- ručně ubalená marihuanová cigareta 
 
Kay, Kaya- tj. Ganja –výraz používaný v Eiopii, ryze rastafariánské označení gandži 
 
Kif( Afrika)- název je usušená směs získaná z odřezaných vrcholků, popř. listů. Původně se jednalo o zpracování rostlin nedomestikovaných, tedy sbíraných ve volné přírodě. Obsah účinných látek je někdy nízký. Směs se kouřila v Indii, Přední Asii a na severu Afriky..  
                         V severní Africe se Kif používá i pro Hašiš  
 
Majoon (tj. majoun, majun) –konopná cukrovinka původem z Indie. Slovem majun je v některých provinciích Indie nazýván silný džem. Jinak majoon jsou malé kuličky vonící hašišem ,medem a různými druhy koření. 
 
Manzul- konopná cukrovinka připravená z hašiše smíchaného s kořením ,kakaovým máslem, sezamovým olejem a čokoládou. 
 
Marinol - želatinové kapsle k vniřnímu použití ke stimulaci chuti k jídlu a jako antiemetikum  určená především pacientům s AIDS a pacientům s rakovinou léčených chemoterapií. Marinol je povolen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v USA (Food and Drug Administration, FDA) na lékařský předpis. Jedna kapsle obsahuje 2,5 mg, 5 mg, nebo 10 mg synthetického Δ9-tetrahydrocannabinolu (THC) rozpuštěném v sezamovém oleji.
 
 
Medový olej - hustá, průsvitná, jantarově zbarvená tekutina, vzhledem a konzistencí připomínající med, připravená poměrně složitou kombinací extrakcí a čistění hašiše (zvláště afghánského), resp. reextrakcí a dokonalým přečištěním cannabisového oleje.
 
Moraceae (morušovité)- čeleď zařazení Konopí
 
tetrahydrocannabivarin, THCV- propylderivát THC. Tyto propylové cannabinoidy byly izolovány z několika druhů konopí původem z Afriky a střední a jihovýchodní Asie. U těchto odrůd dosahovaly až 50 % z celkových přítomných cannabinoidů. Pro obdobnost z hlediska psychotropních účinků se zahrnuje pod celkové THC stejně jako delta-8-trans-tetrahydrocannabinol
 
Marihuana (též marijuana, marihuana,malihuana) - usušená květenství. Asi nejčastějším rozborem dostaneme MALI(nalli) + (tla)HUANA = MALIHUANA  = TRÁVOU OPILÝ , OMÁMENÝ. Slovo je výhradně mexického původu z nahuatlu a všechny ostatní jeho verze jsou jen přizpůsobeniny dle lepší výslovnost. Sami domorodí obyvatelé Mexikové – Aztékové (nahuatlem hovořící) uvádějí , že to slovo je velmi staré a protože bohužel španělští žoldáci spálili mexické rukopisy , mezi kterými bylo i mnoho z farmacie , popisu a vlastností rostlin a herbářů , tak se to již nelze jednoznačně dozvědět .
 
Sativa- znamená latinsky setá, ve významu 'kulturní', 'pěstovaná' Oproti druhu Indica má mnohem vyšší a otevřenější růst, úzké a dlouhé čepele listů s internody daleko od sebe (část stonku mezi jednotlivými uzlinami, tj, vzdálenost mezi jednotlivými patry). Sativa může znamenat ,jak konopí seté neboli technické ,tak jím označované druhy, které svým růstovým potenciálem rostou podobně ,jako konopí technické-seté ,ale narozdíl od těchto rostlin s malým nebo žádným obsahem THC, je šlechtěno a kříženo pro vysoký obsah psychoaktivních látek, které bývají často stimulující, povzbuzující, tvůrčí , energetický,euforický. .
 
Sinsemilla- původem z mexické španělštiny. Jedná se o marihuanu vypěstovanou tak, že nedošlo k opylení samičích květů, a je tedy bez semen.
 
Skuff-V evropě se tento výraz často používá pro jemný prášek usušených žlázek –Trichomů, které se tvoří na samičích květenství a přilehlých listech . Podle kvality přesetí může být světle žlutý (nejlepší kvalita) , nahnědlý až zelený
 
THC- (3,4-transdelta-1-tetrahydrocannabinol),primární psychoaktivní látka, také známa jako delta-1-THC, delta-9-THC, D 1 -THC nebo prostě THC