Moje knowledge base, pro Vás i pro mne. Také spousta blbin okolo.

ZAČÍNÁME S RASPBERRY PI

18.02.2014 08:54

Raspberry Pi je levný a zaroveň skladný mini PC ve formátu kreditní karty. 

 

Co jeRaspberry Pi ?

Raspberry Pi je PC o velikosti kreditní karty s možností implementace různých linuxových distribucí. Je navržen a vyroben podle Raspberry Pi Foundation, nezisková organizace, která razí názor že počítače a programovací instrukce musí být co  nejdostupnější a k co největšímu počtu lidí.
Ačkoli původní poslání projektu Raspberry Pi bylo dostat levné počítače s možností programování do rukou studentů ,o PI se začlo zajímat široké spektrum uživatelů. Programátoři, a Geekové po celém světě přijaly malou platformu pro projekty od automatizování až po zakládání levné, ale výkonné domácí multimediální zařízení (MMC).
 
Pi je postavený na BCM2835 procesoru Broadcom (malý, ale poměrně výkonný mobilní procesor běžně používaný v mobilních telefonech ), který obsahuje CPU, GPU , audio / zpracování videa , a další funkce a to vše při minimální spotřebě. 
 
AčkoliPi jeúžasný malý a úžasný přístroj , je důležité zdůraznit , coRaspberry Pi není . Raspberry Pi neníúplně náhrada pro váš stolní počítač nebo notebook . Nelze na něm spustit WINDOWS ( jeho procesor ARM -based nepodporuje x86/x64 kód ), i když je možné spustit mnoho distribucí Linuxu včetně distribuce s desktopovým prostředí, webových prohlížečů a dalších prvků , které byste očekávali v počítači .
 
Raspberry Pi je však neuvěřitelně všestranný přístroj, který  je ideální pro hobby elektroniky, geek projekty,levný počítač pro kódování / programování, výuku a experimenty, a další.
 
 
Raspberry Pi je dodáván ve dvou verzích , Model A ($ 25) a Model B ($ 35) . Vzhledem k tomu, Model B - vyplývá z výše uvedeného, je nejoblíbenější model. Začneme že nastíním, co najdete !pod kapotou a zvýrazněníme rozdíly mezi modelem B a modelem A.
 
Jaký je rozdíl ?
 
Model B má tyto specifikace / porty :
 
700 Mhz systémy - On -Chip - ( SoC ) s integrovaným 512 MB RAM .
1 port HDMI pro digitální audio / video výstup
1 RCA video port pro analogový video výstup .
1 3,5 mm stereo jack pro sluchátka pro analogový audio výstup .
2 USB porty pro připojení vstupních zařízení a periferní doplňky .
1 čtečka karet SD pro načtení operačního systému .
1 Ethernet LAN portu .
1 microUSB napájecího portu .
1 GPIO ( General Purpose Input / Output ) rozhraní.
 
Mode A je shodný s následujícími úpravami :
 
1 USB port místo 2 USB porty .
Bez Ethernet portu ( uživatelé musí přidat USB Wi - Fi nebo Ethernet adaptér , pokud potřebujete připojení k síti )
256MB RAM namísto 512 MB ( chipset jinak stejný)
 
Co to ​​sakra jeGPIO? Zatímco většina hardware specifikace je známá většině lidí, pro ty, kteří nemají předchozí znalosti bude GPIO novinka . Raspberry Pi je dodáván se sadou 26 vestavených pinů . Tyto piny jsou General Purpose Input / Output interface , který  záměrně není spojen s žádnou konkrétní nativní funkcí na Raspberry Pi desce.
 
GPIO piny jsou výslovně pro koncového uživatele pro přístup k hardware přímo na desce a pro účely připojení dalších hardwarových desek, periferních zařízeních, LCD displeje a další hardwarové zařízení k Pi.
 
Co ještě potřebujete ?
 
Všudypřítomnou microUSB nabíječku jako zdroj energie . Pojďme se podívat na hardware, který bude potřeba, abyste mohli začít .
 
Stabilní 5V 700mAh + napájecí zdroj :Raspberry Pi čerpá energii z microUSB portu a vyžaduje nabíječku microUSB . Vzhledem k tomu že Pi jemikropočítač , a ne jen mobil, je nutné použít kvalitní nabíječku, která poskytuje konzistentní 5V a alespoň 700mAh. Použití low-quality/under-power nabíječky je hlavním  zdrojem problémů s nestabilitou systému s Raspberry Pi .
 
Existuje spousta různých nabíječek microUSB , byl jsem spokojen  s Motorola microUSB (SPN5504)  850mAh .
 
Pokud by jste svého kamaráda můžete zakoupit svému PI slušivý kabátek, po důkladném prohledání určitě najdete obal podle představ.
 
 
 
4gb + SD karta : Pi nadace  doporučuje minimálně SD s kapacitou 4 GB Class 4 karty (rychlost třída udává , jak rychle je možné čtení / zápis ) . Vzhledem k tomu, SD karty jsou dnes na historickém minimu , doporučuji koupit alespoň 8GB Class 10.
 
Audio / video kabely : Pokud se připojujete pí na analogový televizní přijímač budete potřebovat RCA kabel pro video a 3,5 mm stereo kabel pro zvuk. 
 
Pro digitální video a audio výstup (doporučuji) na televizoru HDTV nebo monitoru s podporou HDMI , budete potřebovat kabel HDMI .
 
U digitálního videa do standardního monitoru počítače , která nemá HDMI port , budete potřebovat redukciHDMI na DVI pro video signál a 3,5 mm stereo kabel pro zvuk.
 
Myš / Klávesnice : I když váš cíl bude sestavit souborový server nebo jiný no-input-peripherals/monitor zařízení , budete ještě potřebovat vstupní zařízení, pro konfiguraci.
 
Veškeré standardní kabelové USB klávesnice a myši by měly fungovat bez problémů. Jen bacha na nepanenapájené rozbočovače.
 
Je déobr se podívat na tento rozsáhlý seznam ověřených Pi - kompatibilních periferií vedeých na eLinux.org .
 
Ethernet kabel / Wi - Fi adaptér : Síťová připojení není absolutní nutností pro Pi, ale pro aktualizace ( a stahování ) software je pak mnohem jednodušší a dává vám přístup k široké škále dalších možností.
 
Můžete buď připojit své Pi až do drátového LAN přes Ethernet nebo koupit jeden z mnoha mikro Wi - Fi adaptérů kompatibilní s pí . Měl jsem  úspěch s  Edimax EW - 7811Un.
 
( Volitelné ) napájený rozbočovač USB : Pokud jsou vaše periferní zařízení  mimo specifikace, nebo pokud potřebujete připojit více než dvě zařízení ( jako je klávesnice , myš , a USB Wi - Fi adaptér ) , budete potřebovat napájený externí USB rozbočovač .
 
 
Vytvoření bootovací OS Image
 
 
Teď, když jsme shromáždili všechen potřebný hardware, Pi a periferie, je čas se pustit do operačního systému .
 
Na rozdíl od tradičního počítače, kde máte v BIOS jednotku, která podporuje vyjímatelná média (jako jsou DVD mechaniky ) , a pevný disk uvnitř počítače, Raspberry Pi má prostě malý disk ( poskytovaný prostřednictvím karty SD a čtečka karet SD) .
Budeme připravovat OS na  SD kartu, kterou vložíme do Raspberry Pi.
 
Volba Distribuce : I když existuješiroká škála linuxových distribucí a variací k dispozici pro Raspberry Pi ,distribuci kterou  budeme používat je dnes nejlépe podporovaná a nejstabilnější : Raspbian -distribuce Debian optimalizována pro Raspberry Pi.
 
Za prvé , začněme tím, že stáhneme kopii Rasbian z Pi. Image, který budeme instalovat  je Raspbian " Wheezy " 
A community-created port of Debian wheezy, optimised for the Raspberry Pi.
 
Volba nástroje pro tvorbu obrazu: Po dokončení stahování obrazu disku budeme potřebovat zkopírovat obraz na SD kartu . V tomto tutoriálu budeme používat počítač s Windows extrahovat image, ale tento úkon není problémem v  Linux a OS X . Zde jsou doporučené nástroje pro všechny tři operační systémy :
 
Windows : Win32 Disk Imager
Linux: ImageWriter
 
Nyní, když máte kopii Raspberry Pi Raspbian distribuci a Win32 Disk Imager můžete začít vytvořit disk operačního systému .
 
Vložte SD kartu, kterou chcete použít pro daný projekt do vaší čtečky SD karet .Zkontrolujte písmeno jednotky v Průzkumníku Windows . 
 
Extrahujte soubor .IMG ze souboru Raspian.ZIP , který jste stáhli. 
 
 Ve Win32 Disk Imager vyberte soubor obrzu a příslušné písmeno jednotky, například takto:
 
 
Stiskněte tlačítko Write. Win32 Disk Imager vás požádá o potvrzení přepsání, klepněte na tlačítko yes . Samotný proces zápisu by neměl trvat několik minut .Jakmile aplikace ohlásí zápis jako úspěšný, můžete bezpečně vyjmout SD kartu z vašeho systému .
 
V další pokračování budeme konfigurovat.