Moje knowledge base, pro Vás i pro mne. Také spousta blbin okolo.

LTC (Litecoin)

16.08.2019 17:17

[LTC] Litecoin

 

Bylo asi očekávané, co po poslední analýze Bitcoinu přijde - přicházíme tedy nyní s Litecoinem. Je dobré znát a vědět, jak fungují současní velikáni, aby pro vás bylo jednoduší srovnání s novými projekty. Trošku zabrousíme do ASIC těžby, podíváme se na lightning network a atomic swap.

 

Z historie

---------------

Za Litecoinem stojí Charlie Lee. Jeho otec byl Číňan, který přišel do Afriky v 60. letech. Charlie se narodil na Pobřeží slonoviny, ale už ve 13 letech emigroval do USA, kde v roce 2000 absolvoval MIT. Od roku 2007 pracoval v Googlu jako programátor.

 

V roce 2011 se Charlie dozvěděl o Bitcoinu ve známém časopise Wired. Okamžitě kontaktoval Bitcoin developery a koupil si od nich první Bitcoin. Poté si pořídil výkonný počítač a začal s těžbou.

 

Jakožto zkušený programátor si stáhnul zdrojový kód Bitcoinu z GitHubu a začal ho studovat. Netrvalo dlouho a Charlie se rozhodl udělat si vlastní kryptoměnu, kterou nazval Litecoin. O Litecoinu se říká, že je to digitální stříbro. Zlatou příčku drží Bitcoin (viz předchozí recenzce). To se odráží také v pořadí na CoinMarketCapu.

 

Litecoin vznikl forkem Bitcoinu. Fork není nic jiného než udělání kopie zdrojového kódu nějakého projektu. Vzniká tak nový projekt, který je ze začátku stejný jako originál a nese si sebou všechny jeho přednosti i nedostatky. Oba projekty, v našem případě Bitcoin a Litecoin, se pak vyvíjí nezávisle na sobě. Avšak díky podobnosti od sebe mohou nadále do určité míry opisovat. Někdy se říká, že Litecoin je testovací platforma pro Bitcoin, např. lightning network jsme prvně viděli na Litecoinu a až nyní se testuje pro Bitcoin.

 

Řešení problému

-----------------------

Litecoin se těží podobně jako Bitcoin. Charlie chtěl Bitcoin vylepšit, takže těžbu bloku nastavil na 2,5 minuty (Bitcoin blok se vytěží každých 10 minut).

 

Litecoin má jiný PoW algoritmus než Bitcoin - prvně trochu obecně: při PoW těžení je potřeba vyluštit složitý matematický úkol postavení na hashování. Čím výkonnější počítač máte, tím větší hash-rate (více vypočítaných matematických operací v daném čase).

 

Hashovacích algoritmů existuje více. Bitcoin používá SHA-256, což umožňuje při těžbě Bitcoinu využít paralelizaci výpočtu. Na to se hodily grafické karty, a to vedlo k překotnému vývoji ASIC technologie (velmi známá je čínská firma Bitmain).

 

ASIC není nic jiného než úzce specializovaný čip na jednu činnost - na těžbu. CPU (procesor) je univerzální a zvládne mnoho typů úloh. Je v tom však pomalejší. GPU (čipy v grafických kartách) jsou o něco specializovanější, takže v konkrétních úlohách rychlejší. ASIC je specializovaný na jeden typ činnosti, proto ji zvládne mnohem efektivněji než CPU a GPU. Bitmain udělala ASIC čip specializovaný na těžbu Bitcoinu, čímž v podstatě znemožnila či výrazně znevýhodnila těžbu na CPU i GPU.

 

Charlie se rozhodl, že Litecoin bude využívat Scrypt algoritmus, který také vychází z SHA-256, ale zajišťuje, že výpočet je mnohem více serializovaný (nedá se tak lehce paralelizovat) a vyžaduje velké množství RAM paměti. Výpočetní síla je méně důležitá. Chtěl tak zajistit dostupnost těžby pro malé minery. Litecoin je tedy částečně odolný vůči ASIC těžbě, ale např. Vertcoin (viz jedna z našich recenzí) je v tomhle mnohem dál.

 

Litecoin je schopen potvrdit transakci mnohem rychleji než Bitcoin a může tedy zvládat více transakcí. Na druhou stranu rychlejší potvrzování transakcí znamená rychlejší generování bloků, a tím pádem větší velikost celého blockchainu. Litecoin i Bitcoin mají maximální velikost bloku 1 MB. Do bloku se vejde přibližně 8400 transakcí.

 

Co se týče poplatků za transakce, tak Bitcoin přesáhl $50 při svém legendárním tažení v prosinci 2017. Teď jsme někde kolem $5. Litecoin měl maximum na $1,5. Běžně se pohybuje na $0,20 za transakci.

 

Bitcoin i Litecoin podporují Segregated Witness (SegWit). To je vylepšení, které uvolní místo v bloku tím, že z transakcí odstraní konkrétní nepotřebná data. Díky úspoře místa se do bloku vejde více transakcí. Tohle vylepšení je na světě už nějaký čas, ale třeba Coinbase to začala pro Bitcoin používat celkem nedávno.

 

Lightning Network

--------------------------

Litecoin a Bitcoin blockchainy jsou velice pomalé hlavně kvůli PoW. Těžba s sebou nese jeden negativní důsledek: pokud je transakcí hodně a nestíhají se zpracovávat včas (všechny nové se nevejdou do bloku), vybírají si těžaři transakce s vyšším poplatkem (a ty s nižším poplatkem nechají ležet ve frontě). Kdo dá více, bude dříve odbaven - je to fér? Stává se, že transakce s nízkým poplatkem může čekat dlouhé hodiny, zatímco ti, kteří jsou ochotni platit až padesátidolarový poplatek, budou odbaveni rychleji.

 

Tenhle neduh může částečně vyřešit Lightning Network (LN). LN vychází z předpokladu, že ne každá transakce musí proběhnout přímo v blockchainu (on-chain). Pokud si více lidí mezi sebou vyměňuje v čase více transakcí (třeba burzy), mohou tyto transakce proběhnout v jiném chainu (v jiném kanálu/síti, tzv. off-chain).

 

Jakmile se otevře kanál, může v něm proběhnout tisíce transakcí a kanál může být otevřený hodiny, dny i roky. Detaily o transakcí se udržují jenom v této síti. Do blockchainu se dostanou až v momentě, kdy se kanál zavře (může ho zavřít jakákoliv strana). Co se týče poplatků, tak blockchain poplatky se platí při otevření a zavření kanálu (těžba). Poplatky na LN jsou výrazně nižší.

 

LN funguje na základě multisignature wallet (transakci musí potvrdit více účastníků, ne nutně všichni). Wallet udržuje aktuální balance všech účastníků. Uvedu příklad: LN kanál se otevře mezi Adamem a Evou. Adam pošle Evě 10 LTC. Další den pošle Eva zpět Adamovi 2 LTC a další den zase 2 LTC. Jakmile se Adam či Eva rozhodne kanál zavřít, transakce se promítne do blockchainu (těžba). Adam bude mít 4 LTC a Eva 6 LTC. Proběhlo více transakcí (řádově během vteřin) za výrazně menší poplatek.

 

Za zmínku stojí fakt, že v čase se mohou k Adamovi a Evě přidat další lidé a stále to bude fungovat přes stejnou multisignature wallet do doby, než se někdo rozhodne kanál zavřít.

 

LN umožní zrychlit transakce. Když zaplatíte kafe, během pár vteřin máte zaplaceno. Co se týče poplatku za transakci v blockchainu, zaplatíte stejně pokud kanál hned zavřete. Pokud chodíte na kafe denně, můžete nechat kanál otevřený delší dobu čímž ušetříte čas i peníze.

 

Atomic swap

------------------------

Atomic swap, neboli cross-chain trading, je způsob, jak vyměnit kryptoměnu mezi dvěma rozdílnými blockchainy bez nutnosti důvěřovat třetí straně (burze). Opět příklad: pokud se Eva domluví s Adamem, že za 1 BTC dostane 100 LTC, vytvoří se speciální kontrakty, tzv. time-locked contracts (HTLC), které zařídí výměnu mezi dvěma blockchainy. Kontrakty se postarají o to, že transakce jsou ověřeny v obou blockchainech a nevadí, že každý má jiný blocktime.

 

První atomic swap proběhl mezi Litecoinem a Vertcoinem. V prosinci 2017 se uskutečnil mezi Litecoinem a Bitcoinem. Je to zajímavá funkcionalita a uvidíme, jak moc se bude využívat. Osobně jsem toho nikdy nevyužil a předpokládám, že s tím moc lidí zkušenost nemá, nebo o tom ani neví.

 

Použití

---------

Viděl jsem mnoho FB skupin, kde se používá Litecoin pro platbu za členství (občas vídám i Ethereum). Litecoin se používá třeba v kavárnách a akceptují ho někteří obchodníci. Bitcoin má zkrátka příliš velké poplatky za platbu malého nákupu. Litecoin je pro tento účel vhodnější.

 

Litecoin měl mít vlastní platební karty. Bohužel sešlo ze spolupráce s třetí stranou, která je měla dodat. Aktuálně pro Litecoin připravuje platební karty projekt TenX. Mělo by to již fungovat a testuje se to. Brzy by se to mělo oficiálně oznámit.

 

Ekonomický model

--------------------------

Podobně jako Bitcoin, i Litecoin je zprostředkovatel směny a uchovatel hodnoty. Uvidíme jestli z něj někdy bude skutečné digitální stříbro.

 

White paper

----------------

Charlie se neobtěžoval s psaním whitepaperu;)

 

Tým

------

Na oficiálním webu není uveden. Je tam jen odkaz na jiné stránky, kde je pouze email. Předpokládám, že na tom pracuje komunita. Litecoin mi přijde o trochu agilnější, co se adopce dobrých či nových funkcionalit týče.

 

GitHub

----------

Na projektu se podílelo velké množství lidí. Jeden vývojář má přes půl milionů řádků. Další mají 10 tisíce řádků. Překvapivě poměrně dost změn na to, že je to fork. Litecoin je v podstatě hotový a maká se na něm asi jen tehdy, když je potřeba udělat nějakou novou úpravu. Aktuálně se na GitHubu objevuje pár aktualizací kódu týdně. Ještě loni v létě tam bylo v jednom týdnu skoro 100 aktualizací.

 

Myšlenky a názory

-------------------------

Největší nevýhoda vychází z faktu, že je to fork Bitcoinu a Litecoin už se nevyvijí. Občas se jen opraví nějaká chyba. Kód tedy s časem zastarává (Bitcoin se stále mohutně vylepšuje). Evoluce se nezastaví a brzy uvidíme nové měny, které budou v mnoha ohledech lepší (rychlejší, zvládající větší objem transakcí, více zabezpečené, k přírodě šetrnější, co se týče konsesus algoritmu apod.). Je otázka, jestli může Litecoin v této konkurenci obstát.

 

Jakmile se začne využívat lightning network pro Bitcoin, lidé ho mohou používat častěji a Litecoin už nebude mít tak velkou výhodu, kterou má nyní.

 

Litecoin nejspíš navždy zůstane až tím druhým za Bitcoinem a jejich osud půjde nejspíš stejnou cestou. Kdyby Litecoin přerostl Bitcoin, za nějaký čas by Litecoin přerostl někdo jiný. S touto alternativou tedy nepočítám. Bitcoin zůstate navždy zlatem a Litecoin mu bude sekundovat, nebo půjdou oba společně do důchodu. Třetí možností je, že tu zůstane pouze Bitcoin, který se bude Litecoinu vzdalovat. Litecoin bude nahrazen jinou měnou, která se více hodí na denní používání.

 

Uvidíme jestli s cenou Litecoinu něco udělají platební karty od projektu TenX. Svoji roli může sehrát zájem o Litecoin od nějakého velkého hráče (Google, Amazon, Facebook, Alibaba, ...), reálně to ale moc nevidím. Těmto gigantům budou vadit pomalé transakce při porovnání s existující konkurencí a hlavně vysoká volatilita. Kdyby uvažovali tímhle směrem, sáhli by aktuálně spíše po Ripplu, nebo Stellar Lumens.

 

Vše, co existuje nějakou dobu, má výhodu v tom, že to lidé znají a zákonitě tomu (mnohdy nevědomky) důvěřují. Dobrá značka se počítá.

 

Litecoin tím, že používá PoW, má tedy v sobě vrozenou vlastnost být pomalý v porovnání s PoS. S tímhle nepůjde moc pohnout, a to alespoň po dobu těžby (v roce 2035 bude odměna za vytěžení bloku 0.78 LTC).

 

Ještě nikde jsem nečetl relevantní postoj k tomu, co se bude dít, až se vše vytěží. Přechod na PoS? Budou poplatky těžařům stačit? Co těžaři dostanou, když se bude většina transakcí odehrávat na lightning network? Pro PoW projekty je tohle otevřené téma, které s časem své řešení najde. PoS projekty tohle řešit nemusí.

 

Když celý market nedávno na krátko ožil, bylo krásně vidět, jak rostou právě Stellar Lumens a Cardano a další projekty. O Litecoin moc zájem nebyl. Projevil se až se zpožděním. Nemusí to ale nic znament - litecoin může dlouho stagnovat a pak zčistajasna vyskočit, jistý trend to však naznačuje.

 

Litecoin i Bitcoin mohou mít jistou psychologickou nevýhodu v tom, že lidé nechtějí mít pouze 0.00x něčeho. Chtějí mít celý kus. Ideálně více kusů. Z tohoto hlediska opět vítězí měny s výrazně vyšším počtem mincí v oběhu.